Opis zajęć

GEOGRAFIA – Go2Know

Zachęcamy do wyjątkowej przygody w ramach zajęć sekcji geograficznej KMTPNiS w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Go2Know! Oferujemy fascynujące wyprawy, od bram Sahary, przez na Kara-kum z ziejącym kraterem, po strażnice muru chińskiego i wzdłuż „Jedwabnego Szlaku” z przystankami w Samarkandzie i Bucharze. Odkryjemy jaskinie zamieszkane przez miliony nietoperzy na Borneo, tropikalne lasy deszczowe oraz plany filmowe u dzikich wybrzeży Pacyfiku oraz w Atlasie Wysokim. Czeka nas rejs wzdłuż fiordów Alaski, poszukiwanie zorzy polarnej za kołem podbiegunowym, spacer po terasach ryżowych w Wietnamie oraz wypatrywanie kondora nad Andami. Przejedziemy wzdłuż kaldery superwulkanu w Yellowstone, a także zanurzymy się w Morzu Martwym i w jeziorze w cieniu TienSzan. Podpatrzymy jak Seul, Singapur i Nowy Jork radzą sobie z urbanistycznymi wyzwaniami, a Jerozolima, Bejrut i Stambuł pokazują, że starożytność może mieć nowoczesny styl. Dołączcie do nas i odkryjcie niezwykłe miejsca oraz fascynujące kultury!

TEMATY ZAJĘĆ:

  1. Karawaną przez pustynię – wpływ klimatu i wiatru na formowanie pustyni – procesy geomorfologiczne na obszarach suchych.
  2. Miasta świata: jak Seul, Singapur i Nowy Jork radzą sobie z urbanistycznymi wyzwaniami, a Jerozolima, Bejrut i Stambuł pokazują, że starożytność może mieć nowoczesny styl!
  3. Geologia i antropologia, pokazuje, jak naturalne odcienie skał w Petrze (Jordania) i w Tęczowych Górach (Chiny) tworzą spektakularne tło dla ludzkich dzieł architektonicznych i zdumiewających naturalnych krajobrazów.
  4. Rejs po fiordach Alaski: lodowce, maskonury i morskie opowieści – spotkanie z naturą, która zachwyca, a czasem ochlapie!
  5. Jaskinie w Parku  Narodowym Gunung Mulu (Borneo): jak woda, skały i miliony nietoperzy razem rzeźbią niezwykły świat podziemi.
  6. Jak geograficzne wyzwania Jedwabnego Szlaku sprawiły, że handel i wymiana kulturowa były bardziej fascynujące niż najlepsze przygody z książek?
  7. Las deszczowy w Parku Narodowym Olympic i „wrota Sahary” Ouarzazate: skąd się biorą filmowe plany krajobrazowe, czyli jak natura załatwia rolę w Hollywood!
  8. Zorza polarna w Tromsø: jak uchwycić tę nieziemską tęczę, nie zgubić się w nocy polarnej i przetrwać mrozy jak mistrz biegów narciarskich!
  9. Sapa (Wietnam) i terasy ryżowe, plantacje herbaty i kakaowca: jak ukształtowanie terenu,  gleba i klimat robią z upraw na Cameron Highlands i w delcie Mekongu prawdziwe kulinarne arcydzieła – i dlaczego warto jeść ryż, pić herbatę i delektować się czekoladą!
  10. Woda w ekstremalnych warunkach: jak kąpiel w Morzu Martwym, zanurzenie w jeziorze Issyk-kul (Kirgistan) i kanioning w Wadi Majib (Jordania) odkrywają tajemnice hydrologii w skrajnych środowiskach?
  11. Przepis na lodową przygodę: jak to jest spacerować po lodowcu Root w Parku Narodowym Wranglera-Św. Eliasza, który sunie w cieniu zerodowanego wulkanu tarczowego Blackburn!
  12. Kraków od podziemi do wież: terenowa wycieczka po geologiczno-geomorfologicznych tajemnicach, które kształtują krakowską architekturę i historię!

INFORMACJA:

Wysokość składki rocznej na Radę Rodziców Centrum Młodzieży (potrzeby pracowni/materiały dydaktyczne/realizacja programu) – 210 zł

Uroczysta inauguracja zajęć: 15 października 2024 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Harmonogram zajęć zostanie przedstawiony podczas inauguracji działalności Towarzystwa.