Opis zajęć

Polski wiek XIX –  idea wolności narodu i jej „prorocy”

W opublikowanej w roku 2005 książce Jana Pawła II Pamięć i tożsamość – będącej swego rodzaju testamentem, który ów wielki papież pozostawił swoim rodakom – znalazła się taka oto refleksja na temat ojczyzny: „[…] w obrębie pojęcia «ojczyzna» zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co materialne, pomiędzy kulturą a ziemią. Ziemia odebrana narodowi przemocą staje się niejako głośnym wołaniem w kierunku «ducha» narodu. Duch narodu się budzi, żyje nowym życiem i z kolei walczy, aby były przywrócone ziemi jej prawa”.

Przytoczone słowa doskonale oddają istotę polskich dziejów w okresie zaborów. To właśnie w owym bardzo trudnym czasie kultura była – musiała być! – prawdziwym orężem w walce o narodowe prawa: przede wszystkim o prawo Polaków do „ziemi”, czyli do posiadania własnego niepodległego państwa. Najwybitniejsi zaś wówczas twórcy polskiej kultury, a zwłaszcza przemawiający natchnionym – jak wierzono: przez Boga – językiem romantyczni poeci awansowali do roli wychowawców i duchowych przywódców narodu. To właśnie oni – że tak tę rzecz ujmę, odwołując się do określenia Cypriana Norwida – stali się organizatorami narodowej wyobraźni Polaków.

W proponowanym cyklu wykładów pragnę spojrzeć na polski wiek XIX przez pryzmat idei wolności narodu oraz losów i twórczości owej idei „proroków” (z Mickiewiczem, Słowackim, Krasińskim, Norwidem na czele). Będą to więc zajęcia z pogranicza historii w ujęciu klasycznym (tzw. historii wydarzeniowej), historii literatury, a także historii myśli politycznej i historiozoficznej.

INFORMACJA:

Wysokość  składki rocznej na Radę Rodziców Centrum Młodzieży (potrzeby pracowni/ materiały dydaktyczne/ realizacja programu) – 210 zł

Uroczysta inauguracja zajęć: 15 października 2024 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Harmonogram zajęć zostanie przedstawiony podczas inauguracji działalności Towarzystwa.

Zapraszamy !!!