Dyskusyjny Klub Filmowy – Tropem Klasyków
Tegoroczny DKF skupia się na zaprezentowaniu twórczości różnych reżyserów. Każdy z nich ma swój własny styl filmowy, po którym z łatwością da się go poznać. Poza tym różnorodność twórców oznacza różnorodność kina – dzięki temu każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie i przemawiające do niego historie, pochodzące ze wszystkich stron świata.
CLEO OD 5 DO 7
reżyseria: Agnès Varda
obsada: Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dominique Davray, Dorothée Blanck
produkcja: Francja, Włochy , 1962
Cléo, paryska gwiazdka pop, żyje w świecie rodem z własnych piosenek: pełnym rozmów o niczym, fałszywych uśmiechów i udawanych wzruszeń. Agnes Varda z iście nowofalową bezczelnością postanawia jednak wybudzić bohaterkę z letargu i wywabić ją ze złotej klatki.
Konfrontując Cléo z podejrzeniem śmiertelnej choroby, reżyserka daje jej impuls do przewartościowania swojego życia. Snująca się po Paryżu w oczekiwaniu na wynik arcyważnego badania Cleo zaczyna stopniowo zapominać o sobie, wtapiać się w tłum i zwracać uwagę na ignorowane wcześniej aspekty rzeczywistości. Widoczny w tej przemianie gest odrzucenia sztuczności na rzecz pozbawionego upiększeń realizmu można uznać za fundament kina Agnes Vardy. W Cleo od piątej do siódmej reżyserka burzy granice między fikcją a dokumentem, preferuje długie ujęcia kosztem cięć montażowych, a w dialogach nie unika aluzji do toczącej się w trakcie kręcenia filmu wojny w Algierii. Właśnie dzięki sile tych zabiegów film Vardy nie daje się sprowadzić do roli szacownego klasyka, po dziś dzień zachowując w sobie młodzieńczą świeżość i buntowniczy pazur.
Współorganizatorem pokazu jest Instytut Francuski w Polsce
Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla filmu.
Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.
Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.
Zapraszamy!!!
UWAGA!
Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 24 marca 2025 r.
Dla uczestników zajęć KMTPNiS mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!
Zapraszamy!!!