Dyskusyjny Klub Filmowy – Tropem Klasyków

14 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Tegoroczny DKF skupia się na zaprezentowaniu twórczości różnych reżyserów. Każdy z nich ma swój własny styl filmowy, po którym z łatwością da się go poznać. Poza tym różnorodność twórców oznacza różnorodność kina – dzięki temu każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie i przemawiające do niego historie, pochodzące ze wszystkich stron świata.

Jak być kochaną.

Reżyseria: Wojciech Jerzy Has /Produkcja: Polska, 1962/Czas trwania: 97′

Felicja, główna bohaterka filmu, jest młodą, początkującą aktorką, zakochaną bez wzajemności w koledze po fachu – Rawiczu. Gdy pada nań podejrzenie o zabicie volksdeutscha, dziewczyna podejmuje się ukryć go w swoim mieszkaniu. Marzy, że Rawicz mieszkając z nią, odwzajemni jej uczucie. Żeby mieć ukochanego przy sobie, gotowa jest na każde poświęcenie. I rzeczywiście, los wystawi ją kilkakrotnie na bardzo ciężką próbę. Felicja przetrzyma jednak wszystko w nadziei, że Rawicz zostanie z nią także, gdy wojna się skończy. Nie dostrzega, że jej ofiara stała się dla niego ciężarem nie do zniesienia. Nie przypuszcza, że kiedy tylko nadarzy się sposobność aktor porzuci świadka swych upokorzeń, załamań i upadków. Wiktor jest człowiekiem słabym, bez charakteru, stacza się coraz niżej.
Tuż po zakończeniu wojny wraca do Felicji, ale tylko po to, by popełnić samobójstwo… Felicja pozbawiona złudzeń i większych ambicji zdobywa jednak ogromną popularność dzięki udziałowi w radiowej sadze rodzinnej. A może także wiarę w sens życia. Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny została okrzyknięta jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu.

Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla  filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

UWAGA!

Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 13 stycznia 2025 r.

  Dla uczestników zajęć KMTPNiS mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!!!