Dyskusyjny Klub Filmowy – Fokus na reżyserię

23 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy na pierwszy, w tym roku szkolnym, seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

 

Źródło

Reżyseria: Ingmar Bergman
Występują: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Gunnel Lindblom
Kraj produkcji: Szwecja
Rok produkcji: 1960
Język oryginalny: szwedzki, niemiecki
Gatunek: dramat, kryminalny
Czas trwania: 81 min.

O powodach realizacji „Źródła” Bergman napisał kiedyś: Potrzebowałem surowej i schematycznej koncepcji świata, aby wyrwać się ze świata bezkształtnego, niewyraźnego i ciemnego, w którym utknąłem. A więc zwróciłem się do dogmatycznego chrześcijaństwa średniowiecza, z jego jasnym podziałem na Dobro i Zło.

„Źródło” to opowieść o losach pewnej zamożnej, średniowiecznej rodziny. Dwie córki – Karin i Ingerin – wybierają się do kościoła. Aby tam dotrzeć, dziewczęta muszą pokonać niebezpieczną drogę przez las. Ingerin podróż wydaje się zbyt ryzykowna, pobożna Karin, mimo próśb siostry, postanawia iść dalej. Po drodze spotyka wędrownych pasterzy, którzy namawiają dziewczynę, by odpoczęła z nimi na polanie. Spotkanie z nieznajomymi zamienia się w koszmar – pasterze gwałcą i zabijają Karin. Potem przypadkowo znajdą się w domu swej ofiary i zechcą sprzedać Töremu jej suknię. Rodzina odkrywa ich straszną zbrodnię i postanawia pomścić córkę.

Ekranizacja średniowiecznego przekazu o nikczemności człowieka, dokonana z maestrią narracyjną, ale i z brutalnym naturalizmem. – pisał o Źródle Adam Garbicz – Fabuła nie tworzy tym razem punktu wyjścia do rozważań o wielkich problemach bytu, lecz prowadzi do myśli o kruchości zasad etycznych człowieka, który tak łatwo daje się ponieść okrucieństwu.

Nagrody i festiwale

Oscary 1961
Najlepszy Film Obcojęzyczny
Złote Globy 1961
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
MFF Cannes 1960
Nagroda Specjalna

Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla  filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

UWAGA!

Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 22 stycznia 2024 r.   

Mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!!!