Petycja młodzieży do Radnych Miasta Krakowa o odrzucenie wniosku Prezydenta Jacka Majchrowskiego o likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie

W czasie obecnej pandemii COVID –19, potrzebne jest utrzymanie struktury edukacji oferującej poczucie stabilności i oparcia dla dzieci i młodzieży. Dobrowolne zajęcia pozaszkolne oferowane przez młodzieżowe domy kultury i inne państwowe placówki oświatowe, motywują uczniów do ciągłego doskonalenia się i rozwijania w swobodnej atmosferze.

Wiele kursów i tematów poruszanych na zajęciach wykracza poza podstawę programową a w okresie kiedy kontakt z nauczycielami jest ograniczony i na znaczną skalę przestały funkcjonować korepetycje często owe  zajęcia stanowią pomoc w odrabianiu zadań i zrozumieniu materiału z lekcji.

Trwała działalność placówek została dostosowana do obecnych ograniczeń. Komunikacja między wykładowcami a uczniami odbywa się zdalnie. Wprowadzenie tych zmian w stosunkowo krótkim czasie jest efektem wspólnego wysiłku, wspaniałej organizacji prowadzących oraz zapału i inicjatywy uczniów, dzięki którym zajęcia utrzymywane są na stałym poziomie.

Koordynowane przez placówki wyjazdy za granicę stanowią dobrze zorganizowane i nastawione na edukacje metody poznawania nowych kultur, nawiązywania kontaktów i kształtowania cennych doświadczeń. Dodatkowo są znacznie tańsze od prywatnych obozów a przez to bardziej dostępne. Promowane jest branie udziału w konkursach, występach, przedstawianiach i koncertach gdzie uczestnicy zajęć mogą się wykazać i zareklamować, przygotowywani przez nauczycieli.

Proponowane zmiany odnośnie funkcjonowania młodzieżowych domów kultury znacznie zwiększyłyby koszty utrzymania i prowadzenia zajęć na co nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy wiele osób straciło pracę i przewidywany jest kryzys gospodarczy.

Dla wielu z nas domy kultury stanowią jedyne miejsce własnej realizacji. Prowadzeni przez nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem, cieszący się zaufaniem swoich podopiecznych i ich rodziców możemy rozwijać nasze pasje i talenty, uczyć się nowych umiejętności, poznawać rówieśników o podobnych zainteresowaniach wiedząc, ze mamy w nich oparcie.

Jesteśmy młodzieżą, która pragnie zapewnienia nam możliwości kształcenia się i dostępu do edukacji, ponieważ jest to nasze prawo! Prosimy o rozpatrzenie innych możliwości obcięcia budżetu i nie skreślanie naszych potrzeb i marzeń.

Uczestnicy Centrum Młodzieży w Krakowie

 

Ponad połowę życia związałam z Centrum Młodzieży w Krakowie. W tym czasie wielokrotnie zmieniałam swoje zainteresowania chodząc na zajęcia z sekcji sztuki, później naukowe i humanistyczne próbując znaleźć swoje pasje. Przez lata poznawałam nowych ludzi, pracowałam z różnymi nauczycielami, migrowałam z sali do sali, słuchałam wykładów. Tutaj nauczyłam się dyskusji, zrealizowałam swój pierwszy projekt, napisałam pierwszą petycje. Tutaj po raz pierwszy uderzyłam w klawisze pianina, pociągnęłam za struny gitary i zagrałam koncert. Obserwowałam gwiazdy, wyznaczałam trajektorie komet, rozszczepiałam światło malując szlaki tęczą. Wreszcie to tutaj znalazłam przyjaciół i możliwość osiągnięcia marzeń. Wiele się zmieniło w ciągu lat, nie jestem już nieśmiałym, niepewnym dzieciakiem. Poznałam samą siebie i nabrałam doświadczenia ale nie ważne ile minęło czasu, w jakiej sekcji się znalazłam, w jakiej sali i na jakim wykładzie zawsze miałam wsparcie rówieśników i nauczycieli oferujących zrozumienie i cierpliwość, motywujących mnie do dalszego rozwoju. Centrum Młodzieży w Krakowie stanowią grupę ludzi takich jak ja, połączonych wspólnym pragnieniem poznawania świata i nabywania wodzy. Jest to dla mnie ważne miejsce, przechowujące moje wspomnienia, ambicje i marzenia i mam zamiar o nie walczyć!

         Karolina Moran