Dyskusyjny Klub Filmowy – Fokus na reżyserię

28 listopada 2023r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

 

Alicja w miastach

reżyseria: Wim Wenders
scenariusz: Wim Wenders, Veith von Fürstenberg
obsada: Rüdiger Vogler, Yella Rottländer, Lisa Kreuzer
produkcja: 1974, Niemcy
czas trwania: 117′
wersja językowa: Niemiecki, angielski, holenderski z polskimi napisami

Formalnie rzecz biorąc czwarty film Wendersa, ale reżyser często klasyfikuje go jako swój pierwszy, ponieważ odkrywa w nim film drogi jako gatunek.

Jest to również pierwszy film Wendersa nakręcony częściowo w USA i pierwszy, w którym występuje jego alter ego Phillip Winter (Rüdiger Vogler). ALICJA W MIASTACH jest często porównywana do BRZDĄCA Charliego Chaplina. Film otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków w 1974 roku.

Dziennikarz Phillip Winter chce napisać artykuł o Ameryce, ale poza zrobieniem serii polaroidów nic innego mu się nie udaje. Rozczarowany rozpoczyna podróż powrotną do Niemiec. Niechętnie zgadza się wziąć małą Alice pod swoją opiekę, ponieważ jej matka, którą spotyka w Nowym Jorku dzień przed wyjazdem, odmawia zajęcia się dziewczynką. W Amsterdamie matka nie pojawia się zgodnie z umową, więc Winter i Alice wyruszają na poszukiwanie babci Alice w Zagłębiu Ruhry. Podczas wspólnych poszukiwań ich początkowa wzajemna niechęć stopniowo przeradza się w sympatię.

Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla  filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

UWAGA!

Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 27 listopada 2023 r.  

 

Mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!!!