Dyskusyjny Klub Filmowy – Buntownicy w kinie

28 lutego 2023 r. godz. 18:00

Mechaniczna pomarańcza

reżyseria: Stanley Kubrick
scenariusz:  Stanley Kubrick na podstawie książki Anthony Burgess
obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri, Michael Bates
produkcja:  1971, Wielka Brytania, USA

wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

Książka Burgessa z roku 1962 to arcydzieło lingwistycznej formy. Autor zapisał strony slangiem mieszającym angielskie i rosyjskie kolokwializmy. Scenariusz uprościł tę formę, skupiając się przede wszystkim na niesamowitym przebiegu wydarzeń.

Dla Kubricka historia zakochanego w przemocy bohatera stała się punktem do refleksji nad supremacją gwałtu. Film, przepełniony kontrkulturowym buntem lat 70., zadaje fundamentalne pytania. Gdzie leży granica człowieczeństwa, jak daleko może posunąć się międzyludzka manipulacja, gdzie kryje się źródło zła. Od samego początku, rozegranego w scenerii brytyjskiego osiedla, aż po niepokojący finał widz wystawiony zostaje na próbę. Jesteśmy poddawani, podobnie jak bohater, eksperymentowi, który ma pokazać, jak mocno akceptujemy zadawanie przemocy. Seans „Mechanicznej pomarańczy” jest do dziś przeżyciem mocnym, głębokim i wyjątkowo sugestywnym.

Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla  filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

Dorota Żak – absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.

 

UWAGA!

Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 24 lutego 2023 r.  

 Mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!!!