Dyskusyjny Klub Filmowy – Buntownicy w kinie

24 stycznia 2023 r. godz. 18:00

Deszczowa piosenka

 reżyseria: Stanley Donen, Gene Kelly

scenariusz:  Betty Comden, Adolph Green
obsada: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen
produkcja:  1952, USA

wersja językowa:  Angielski z polskimi napisami

 

Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego. Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemont (Jean Hagen), ma głos, który… przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie brzmi dobrze – ani na ekranie, ani w życiu prywatnym. Jej filmowy partner, słynny amant Don Lockwood (Gene Kelly), poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden (Debbie Reynolds), która zarabia, śpiewając na przyjęciach. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i zakochują w sobie. Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym.

Projekcja filmu w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla  filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

Dorota Żak – absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.

 

UWAGA!

Czekamy na zgłoszenia udziału w seansie do 23 stycznia 2023 r.  

 Mamy tylko 10 bezpłatnych wejściówek, więc decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!!!