Dyskusyjny Klub Filmowy – Filmowi ekscentrycy

Ekscentrycy zawsze byli obecni w historii kina, i jako twórcy, i jako główni bohaterowie filmów. Mając w sobie coś odmiennego, nieustannie przyciągają nas do ekranów. To właśnie na nich – tych, którzy wymykają się schematom – skupi się najbliższy cykl Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Paradox.

Seanse filmowe odbywać się będą w ostatni wtorek miesiąca, od października 2021 do maja 2022. Każda projekcja w ramach DKF-u poprzedzona zostanie kilkunastominutową prelekcją przybliżającą reżysera i jego twórczość oraz konteksty istotne dla danego filmu.

Po seansie będzie można dołączyć do dyskusji moderowanej przez prowadzącą DKF Panią Dorotę Żak.

Dorota Żak – absolwentka filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach oraz kulturoznawstwa tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2019 roku prowadzi zajęcia z filmoznawstwa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zainteresowana szeroko pojętą popkulturą, filmami i grami wideo.

Seanse filmowe odbywają się w kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.

 

Program:
  • 26 października 2021 r. godz. 18:00

Tylko kochankowie przeżyją reż. Jim Jarmusch

Opis filmu:

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić – tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

„Wybitny film… charakterystyczny i spełniony…” – pisał po pokazie filmu Jarmuscha w Cannes Tadeusz Sobolewski. „Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty”.

Reżyseria: Jim Jarmusch
Występują: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt
Kraj produkcji: Rumunia, Francja
Rok produkcji: 2013
Język oryginalny: angielski
Czas trwania: 120 min.

  • 23 listopada  2021 r. godz. 18:00 

Ex Machina reż. Alex Garland

  • 21 grudnia 2021 r. godz. 18:00

Spragnieni miłości, reż Wong Kar-Wai

  • 25 stycznia 2022 r. godz. 18.00

Her,  reż. Spike Jonze

  • 22 luteg0 2022 r. godz. 18:00

 Captain Fantastic, reż. Matt Ross

 UWAGA!

Uczestnicy zajęć filmoznawczych otrzymają darmowe wejściówki na wszystkie seanse.

Zapraszamy od października!